Jak dobrać kocioł gazowy do domu lub mieszkania?

Jak dobrać kocioł gazowy do domu lub mieszkania?

Ze względu na stosunkowo niskie ceny gazu ziemnego, a także komfort posiadania bezobsługowej instalacji grzewczej, coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrzewania gazowego. Eksperci przewidują, że piece na gaz ziemny z roku na rok będą pojawiały się w coraz większej liczbie domów i mieszkań. Na zapotrzebowanie konsumentów odpowiada rynek, już teraz oferujący szeroki wybór kotłów gazowych o różnych możliwościach i parametrach. Jednak nie każdy piec będzie odpowiedni do danej lokalizacji. Jeśli planujesz zakup pieca zasilanego gazem z rurociągu lub zbiornika, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się z niego, czym różnią się między sobą poszczególne modele kotłów i jak dobrać piec, by nie przepłacać za ogrzewanie. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje kotłów

Podstawowym zadaniem każdego kotła na gaz ziemny jest ogrzanie pomieszczenia oraz ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) – do:

  • mycia,
  • kąpieli,
  • sprzątania,
  • i innych codziennych czynności.

W istocie dostępne na rynku piece gazowe spełniają te funkcje, jednak realizują je w nieco inny sposób. Jakie są najpopularniejsze rodzaje kotłów gazowych, jakie stosuje się obecnie w domach i mieszkaniach?

Kotły gazowe jednofunkcyjne

Ogrzewają mieszkanie oraz ciepłą wodę w osobnym zbiorniku ustawionym np. pod kotłem. Wydajność takich pieców uwarunkowana jest w dużej mierze pojemnością zbiornika c.w.u. Istnieje możliwość podłączenia do bojlera cyrkulacji wody użytkowej. Piece jednofunkcyjne przystosowane są również do optymalnej współpracy z kolektorami słonecznymi, co pozwala obniżyć koszty produkcji ciepłej wody latem. Instalacje hydrauliczne zasilane kotłami jednofunkcyjnymi mogą być w przyszłości rozbudowywane, np. przez dodanie pompy ciepła czy urządzenia grzewczego na paliwo stałe.

Kotły gazowe dwufunkcyjne przepływowe

Dostarczają ciepło do ściennej lub podłogowej instalacji hydraulicznej, ogrzewając w ten sposób dom. Ogrzewanie ciepłej wody odbywa się w sposób przepływowy (kotły tego typu nie posiadają wbudowanego zbiornika c.w.u.). To, jak wiele ciepłej wody jest w stanie nagrzać piec, zależy jedynie od jego mocy grzewczej. Zaletą tego typu rozwiązań jest relatywnie niska cena w stosunku do kotłów dwufunkcyjnych lub kondensacyjnych. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju kotły gazowe nie są przystosowane do współpracy z instalacją fotowoltaiczną i nie można w ich przypadku zastosować cyrkulacji c.w.u.,

Kotły gazowe kompaktowe

Tego rodzaju piece gazowe dostępne są w dwóch wersjach:

  • stojącej,
  • a także wiszącej.

Posiadają zabudowane zbiorniki c.w.u. o pojemności od 50 do 200 litrów. Jak wskazuje nazwa, cały system grzewczy (piec c.o, wymiennik cieplny oraz bojler) zamknięty jest w jednym urządzeniu. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ całość zajmuje niewiele miejsca. Piece z większymi zbiornikami c.w.u. przystosowane są do współpracy z panelami słonecznymi. Czynniki decydujące o wydajności pracy kotła to moc grzewcza i pojemność zbiornika. Przy kotłach wyposażonych w najmniejsze zbiorniki c.w.u. (poniżej 50 l) nie zaleca się stosowania systemu cyrkulacji wody użytkowej. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że rozbudowa o dodatkowe akcesoria instalacji zasilanej kotłem kompaktowym będzie znacznie trudniejsza niż w przypadku pieców jednofunkcyjnych, a czasem całkowicie niemożliwa.

Budowa kotłów

Przebieg procesów spalania oraz produkcji ciepłej wody użytkowej w kotłach gazowych uzależniony jest od:

  • rodzaju urządzenia,
  • jego konstrukcji,
  • oraz indywidualnych parametrów.

W sklepach instalacyjnych i hurtowniach hydraulicznych kotły gazowe dostępne są w wersji wiszącej oraz stojącej. Zaletą tych pierwszych jest kompaktowa budowa i niewielki rozmiar, dlatego bardzo łatwo wkomponować je w ciąg szafek kuchennych czy w wyposażenie łazienki. Piece stojące zazwyczaj wyposażone są w zbiornik c.w.u, więc są dużo większe od kotłów wiszących, przez co ich montaż wymaga odpowiednio dużej ilości miejsca.

Urządzenia grzewcze na gaz ziemny występują w wersjach z otwartą oraz zamkniętą komorą spalania.

Pierwszy typ kotła do spalania paliwa pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Z kolei spaliny emitowane są do komina. Przy piecach z otwartą komorą spalania dopuszcza się jedynie wentylację grawitacyjną. Nie stosuje się nawiewów mechanicznych ze względu na ryzyko odwrócenia ciągu w kominie – wówczas spaliny mogłyby trafiać z powrotem do wnętrza. Kotłów gazowych z otwartą komorą spalania nie powinno się umieszczać w pomieszczeniach mieszkalnych, a w specjalnie wydzielonej kotłowni o określonej kubaturze.

Dostępne w sprzedaży piece na gaz można podzielić również ze względu na wykorzystanie energii zawartej w paliwie. W tym przypadku dzielą się one na konwencjonalne (tradycyjne) i kondensacyjne. Te drugie uznawane są za wydajniejsze, ze względu na odzysk energii cieplnej ze skraplającej się pary wodnej. Piece tradycyjne nie wykorzystują wszystkich produktów spalania gazu ziemnego, przez co ich sprawność jest niższa w stosunku do kotłów kondensacyjnych.

Moc kotła

Bez względu na to, czy planujesz zakup kotła kondensacyjnego, czy tradycyjnego z otwartą lub zamkniętą komorą spalania, zawsze powinieneś zwracać uwagę na deklarowaną przez producenta moc pieca. Powinna ona odpowiadać na zapotrzebowanie energetyczne domu lub mieszkania. Prościej: kocioł powinien wygenerować taką ilość ciepła, jaka jest potrzebna do ogrzania określonego metrażu. Piec o zbyt niskiej mocy nie będzie w stanie wystarczająco dogrzać pomieszczeń i nie zapewni odpowiedniej ilości ciepłej wody dla domowników. Z kolei zbyt duży kocioł będzie spalał więcej paliwa, co będzie miało swoje odzwierciedlenie w wysokich rachunkach za gaz oraz kosztach utrzymania instalacji grzewczej.

Wiele pieców wyposażonych jest w funkcję modulacji mocy grzewczej. Pozwala ona dopasować rzeczywistą moc kotła do faktycznego zapotrzebowania cieplnego dla danego budynku, zmieniającego się wraz ze zmianą temperatury zewnętrznej. Im szerszy zakres modulacji mocy, tym lepiej. Najlepsze kotły pozwalają na swobodną regulację pracy w zakresie od 2 do nawet 20 kW. Gwarantuje to efektywną i ekonomiczną pracę instalacji grzewczej niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Wymienniki ciepła

Bardzo istotnym elementem każdej instalacji hydraulicznej wyposażonej w gazowy kocioł jest wymiennik spaliny-woda. To w nim spaliny przekazują ciepło wodzie grzewczej, będącej czynnikiem zasilającym domowe ogrzewanie. Duży wpływ na jakość tego procesu mają materiały zastosowane do budowy wymiennika ciepła. To od nich w dużej mierze zależy długość okresu eksploatacji kotła, a także jej bezproblemowe działanie. Właśnie dlatego, za najtrwalsze uważa się piece wykonywane ze stali szlachetnej (nierdzewnej) z dodatkiem molibdenu oraz tytanu. Takie połączenie wykazuje bowiem bardzo dobrą odporność zarówno na działanie czynników zewnętrznych, wysokich temperatur, jak i mediów – nawet wody morskiej.

Kontrola spalanego paliwa

Niektóre z dostępnych w sklepach i hurtowniach kotłów gazowych wyposażone są również w funkcję pozwalającą im kontrolować jakość spalanego paliwa. Trzeba wiedzieć, że parametry gazu ziemnego w przydomowej instalacji mogą ulegać okresowym zmianom. Warto więc wyposażyć się w piec z systemem kontroli, aby mieć pewność, że kocioł niezależnie od jakości gazu pracuje z maksymalną wydajnością, w pełni wykorzystując energię zawartą w dostarczanym paliwie. Zapewni to większą sprawność całej instalacji grzewczej i zagwarantuje szybsze nagrzewanie się ciepłej wody użytkowej.

Regulacja pracy kotła

Zastanawiając się nad zakupem kotła zasilanego gazem, warto zwrócić uwagę również na to, czy posiada on zaawansowane systemy regulacji pracy. Dzięki nim piec grzeje tylko wtedy, gdy faktycznie zachodzi taka potrzeba, co sprawia, że ogrzewanie jest tańsze i bardziej efektywne. System sprawdza, w jakim czasie dom lub mieszkanie wytracają ciepło. W momencie, gdy temperatura spadnie poniżej zadanej, regulator załącza piec, który pracuje do momentu ponownego podniesienia temperatury do wartości zadanej na kotle.
Tryb optymalizacji pracy kotła pozwala na rzadsze załączanie się jego pracy, co przekłada się na mniejsze zużycie gazu. Oszczędności będą wymierne – zwłaszcza w okresie od wiosny do jesieni, gdy zapotrzebowanie na energię cieplną spada wraz ze wzrostem temperatur na zewnątrz.

Podsumowując – im bardziej zaawansowane systemy regulacji pracy kotła, tym niższe będą koszty ogrzewania.

Instalacja grzewcza w domu lub mieszkaniu

Zaletą kotłów gazowych jest ich kompatybilność praktycznie z każdym rodzajem instalacji grzewczej w domu lub mieszkaniu. Piece zasilane gazem ziemnym lub ze zbiornika najlepiej współpracują oczywiście z ogrzewaniem ściennym, lub podłogowym, czyli najpopularniejszymi rodzajami systemów grzewczych. Jednocześnie, poszczególne modele oferują szerokie możliwości w zakresie rozbudowy domowej instalacji, zarówno jeśli chodzi o dołożenie pompy ciepła, kotła na paliwo stałe, jak i kolektora słonecznego. Jeśli projektowane jest ogrzewanie niskotemperaturowe, zasilane wodą o temperaturze 40-50 stopni Celsjusza, gazowe kotły „poradzą” sobie z nim bez najmniejszego problemu. Podobnie będzie w przypadku kaloryferów programowanych na wyższe temperatury zasilania, np. 60 czy 70°C.

Cyrkulacja ciepłej wody

Problem wychładzania się ciepłej wody użytkowej w najdalej zlokalizowanych odbiornikach (kranach) dotyczy zarówno instalacji zasilanych kotłami gazowymi, jak i piecami na paliwa stałe. Przejawia się on w tym, że po odkręceniu ciepłej wody w kranie, przez kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt sekund leci woda zimna. Im większa odległość kranu od źródła ciepła, tym dłużej trzeba czekać na pojawienie się ciepłej wody. Nie trzeba dodawać, że w dłuższym okresie generuje to zwiększone rachunki za pobór niewykorzystanej wody.
Rozwiązaniem, które pozwala poradzić sobie z tym zjawiskiem, jest zastosowanie wymuszonego obiegu ciepłej wody użytkowej. Cyrkulacja c.w.u. możliwa jest dzięki instalacji specjalnej pompy, która co jakiś czas załącza się i wymusza przepływ wody w rurach. Dzięki temu niemal natychmiast po odkręceniu kranu leci ciepła woda.

Cyrkulacji ciepłej wody nie zaleca się dla kotłów wyposażonych w zasobniki c.w.u. u mniejszych objętościach. Dopiero bojlery o pojemności 50 litrów i większej, wydajnie współpracują z systemem wymuszonego obiegu. Przy mniejszych zbiornikach problemem może być praca pompy cyrkulacyjnej, powodującej zbyt częste załączanie się kotła, co przełoży się na zwiększenie zużycia gazu.

Uzdatnianie wody

Decydując się na zakup kotła kompaktowego lub dwufunkcyjnego przepływowego, należy wziąć pod uwagę, że wydajność i sprawność działania tego rodzaju urządzeń grzewczych w dużej mierze zależy od jakości wody wodociągowej. Szczególnie niebezpieczna może być woda o twardości przekraczającej 20 stopni w skali niemieckiej, gdyż kamień może osadzać się na wymienniku cieplnym, co będzie wymagało jego okresowego czyszczenia. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie zmiękczacz, czyli specjalne urządzenie poprawiające jakość wody. Umieszcza się je zwykle na wejściu wody do mieszkania (lub kotłowni, w zależności od lokalizacji przyłącza). Dzięki temu, lepszej jakości woda popłynie nie tylko w instalacji grzewczej, ale także w kranach, podnosząc komfort codziennych czynności higienicznych i sanitarnych.

Miejsce na kocioł

Jak już wspomniano, kotłów z otwartą komorą spalania nie należy lokalizować w pomieszczeniach mieszkalnych. Najlepsza do ich instalacji będzie specjalnie wydzielona kotłownia wyposażoną w wentylację grawitacyjną. Minimalna kubatura takiego pomieszczenia powinna wynosić 8 m3. Kotły gazowe z komorą zamkniętą można umieszczać w mieszkaniu, w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi (np. w kuchni, przedpokoju, łazience, pralni czy schowku). Należy przy tym pamiętać, że kubatura takiego pomieszczenia nie może być mniejsza niż 6,5 m3. W przypadku budynków stawianych przed 2002 rokiem minimalna wysokość pomieszczenia na kocioł powinna wynosić 2,2 m, natomiast po 2002 r. – 1,9 m.

Zalety

Jak powszechnie wiadomo, ogrzewanie gazowe ma nieporównywalnie więcej zalet niż tradycyjne instalacje grzewcze na paliwa stałe, takie jak węgiel czy drewno.

Przede wszystkim, urządzenia na gaz ziemny, podobnie jak cały system grzewczy, są w pełni bezobsługowe. Nie wymagają okresowego uzupełniania paliwa, ani też „ręcznego” uruchamiania pieca. Kolejną zaletą takiego ogrzewania jest kompaktowy charakter urządzeń grzewczych. Piece z zasobnikiem ciepłej wody występują w zwartej zabudowie, dzięki czemu nie zajmują tyle miejsca, co kotły węglowe z całą niezbędną infrastrukturą. Nie do przecenienia jest również estetyka i czystość takiej instalacji. Przy ogrzewaniu gazem ziemnym praktycznie nie występują żadne zapylenia czy zanieczyszczenia, stąd istnieje możliwość dodatkowego zagospodarowania kotłowni np. na pralnię, suszarnię czy schowek. Argumentem przemawiającym za tego rodzaju instalacją są również stosunkowo niewielkie ceny gazu w stosunku do ceny paliw stałych czy płynnych. Nie bez znaczenia jest też ekologiczny i praktycznie bezemisyjny charakter systemu grzewczego, a także szerokie możliwości regulacji pracy urządzeń grzewczych oraz rozbudowy instalacji gazowej.

Kotły na gaz ziemny – sklep hydrauliczny online

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, że ogrzewanie gazowe jest dla Ciebie i chcesz zakupić niezbędne urządzenia, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Jako hurtownia hydrauliczna z wieloletnim doświadczeniem, podpowiemy Ci, który kocioł gazowy najlepiej odpowie na Twoje indywidualne zapotrzebowanie. Pomożemy też dobrać niezbędne akcesoria. Odwiedź nasz sklep jeszcze dziś (https://www.hydrauliko.pl/)! Skorzystaj z atrakcyjnych promocji na piece gazowe i materiały instalacyjne.

Nasze osiągnięcia

e-Gazele Biznesu 2016 e-Gazele Biznesu 2020 e-Gazele Biznesu 2022

Wyróżnienia od Euler Hermes
"Złoty Płatnik 2015"
"Złoty Płatnik 2016"
Złoty płatnik 2015 Złoty płatnik 2016 Eksport

Firma Logisoft - właściciel marki Hydrauliko - prowadzi nieprzerwanie działalność już 18 lat - od 14 sierpnia 2006 roku. Zaufało nam już 26058 firm. W ofercie posiadamy 3 018 produktów.

Plików cookie używamy do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Tutaj możesz dokonać szczegółowych ustawień lub cofnąć zgodę. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności .